Podziękowania dla rodziców
Wkroczenie na nową drogę życia często wiąże się z opuszczeniem domu rodzinnego. Z tej okazji warto zaaranżować wyjątkowe podziękowania dla rodziców. Ślub i wesele są doskonałym momentem aby wyrazić wdzięczność za trud wychowania. Jak przygotować ten piękny i wzruszający element wesela?
Tradycyjne podziękowanie dla rodziców
Podziękowania dla rodziców są ważnym elementem wesela, który funkcjonował już kilkadziesiąt lat temu. Forma jednak nieco zmieniła się od tej pory. Dawniej para młoda dedykowała rodzicom piosenkę i wręczała bukiet kwiatów. Goście weselni odśpiewywali gromkie sto lat i często podnosili bohaterów na krzesłach. Chociaż wręczanie kwiatów i wspólny taniec do dedykowanej piosenki pozostały do dziś, nowożeńcy wzbogacają podziękowania dla rodziców o dodatkowe atrakcje i prezenty.
Podziękowania dla rodziców – ślub
Nie każdy lubi publiczne wyznania. Jeśli nie chcecie aranżować podziękowań podczas wesela, choćby dlatego, że nie wszyscy rodzice żyją i chcielibyście pominąć moment z tańcami i okrzykami możecie zrobić to wcześniej. Kameralne podziękowania z bukietem kwiatów zaplanujcie zaraz po błogosławieństwie w domu rodzinnym. Bukiet możecie też wręczyć zaraz po mszy świętej w kościele. Wtedy też będzie okazja aby wyciszyć się na moment przed zabawą i pomodlić za zmarłych członków rodziny.
Oryginalne podziękowania dla rodziców
Przeważnie moment podziękowań jest bardzo uroczysty i wzruszający. Nowożeńcy czytają wiersz, wyświetlają zdjęcia z dzieciństwa i wybierają spokojną balladę, którą wykonuje zespół weselny. Można jednak przygotować oryginalne podziękowania, przy których goście będą płakać ale ze śmiechu. Ciekawy pomysł to przygotowanie gali oskarów i wręczenie rodzicom, chrzestnym, dziadkom oraz świadkom statuetek za ważne role odegrane w waszym życiu. Nagrody możecie zamówić w sklepie internetowym. W pokazie slajdów umieśćcie zdjęcia bliskich oraz innych aktorów walczących o statuetkę. Po wręczeniu oskara wyświetlcie slajdy z innymi rolami w jakie wcielili się nominowani. Wyobraźcie sobie zdjęcia taty z imprez opatrzone komentarzem zagrał również w filmach: „Dirty dancing” i „Kac Vegas”. Postawcie na swoją kreatywność i przejrzyjcie stare albumy.
Inna opcja to przygotowanie pudełka z nietypowymi prezentami. Może się tam znaleźć pakiet SPA, dobry alkohol, wasz portret ale i chusteczki higieniczne czy stopery do uszu. Wymyślcie rymowankę, którą przeczytacie podczas wręczania poszczególnych upominków. Nasza propozycja: „Drodzy rodzice, gdy tęsknota was dopadnie, sięgnijcie po chusteczki, położyliśmy je na dnie.” Jeśli planujecie mieszkać z rodzicami możecie wpleść w rymowankę taki fragment: „Te stopery do uszu – upominki przemyślane jeśli chcecie mieć wnuki i noce przespane. Jeśli nie pomoże, otwórzcie skrzyneczkę i rozlejcie na dwoje tą małą flaszeczkę.” Zabawną rymowankę warto zakończyć poważnym akcentem, np. „Teraz na poważnie, za miłość i wychowanie, cierpliwość, ciepło i zaangażowanie dziękujemy z serca najmocniej na świecie - przyjmijcie więc na koniec po naszym portrecie.”
Świetnym pomysłem jest też przygotowanie filmu, który wyświetlicie na rzutniku w trakcie wesela. Zapytajcie kamerzystę ślubnego w jakiej cenie oferuje taki klip. Możecie nagrać sceny z podziękowaniami dla rodziców w miejscach, które kojarzą się Wam z dzieciństwem. Bardzo popularne jest także zbieranie karteczek lub balonów z hasłami. Piszecie na nich za co dziękujecie rodzicom.
Podziękowania dla rodziców – prezenty
Oprócz bukietu kwiatów możecie pomyśleć także o prezencie dla matek i ojców. Taki gest będzie miły, zwłaszcza jeśli rodzice zaangażowali się w organizację wesela. Zakup upominków jest dużym dylematem narzeczonych. Co możecie kupić lub przygotować?
- album ze zbiorem zdjęć
- zegarki
- wycieczka
- pakiet spa lub masażu
- zaproszenie na wspólną kolację do restauracji
- kosze upominkowe
- bon podarunkowy do sklepu z akcesoriami do domu i ogrodu
- słoiki z karteczkami za co kochacie i dziękujecie rodzicom
- wasze wspólne zdjęcie w dużym formacie wydrukowane na płótnie
- karafka i komplet kieliszków z grawerem
- biżuteria
- elegancka pościel
- galanteria skórzana
- kosz piknikowy
- dobry alkohol
- czekoladki personalizowane
- książki z dedykacją
Podziękowania dla rodziców tekst
Choć w internecie można znaleźć wiele wierszy i tekstów z podziękowaniami dla rodziców, najlepiej będzie jeśli napiszecie je samodzielnie lub chociaż wpleciecie w gotowe teksty rzeczy i momenty, za które chcielibyście podziękować. Dzięki temu życzenia będą spersonalizowane i rodzice będą wiedzieć, że włożyliście mnóstwo serca w ich przygotowanie. Poniżej nasz przykład:
Kochani rodzice, dziękujemy Wam za wychowanie, troskę, naukę życia.
Mamo – dziękuję za czułość, plecenie warkoczy, śniadania do szkoły.
Tato – dziękuję za czytanie bajek na dobranoc, wspólne słuchanie muzyki, naprawę roweru, silne ramię do którego mogłam się wypłakać.
Innym pomysłem jest wykorzystanie cytatu, a następnie krótki komentarz:
„Człowiek jest wielki nie przez to,
co posiada, lecz przez to kim jest; nie przez to co ma,
lecz przez to, czym dzieli się z innymi.”
Dziękujemy za to kim byliście dla nas i wszystkie rzeczy, którymi dzieliliście się z nami.
Możecie też zainspirować się gotowymi podziękowaniami:
Kochani Rodzice! Na starcie naszej nowej drogi życia dziękujemy Wam za:
- życie, bo to ono sprawiło, że teraz jesteśmy tu razem, spleceni węzłem małżeńskim
- wychowanie i serce, bo dzięki nim wiemy co znaczy kochać i szanować,
- wyrozumiałość, pomocną dłoń i za wszystkie lata rodzicielskiej miłości
Podziękowania dla rodziców piosenka
Najpopularniejszą piosenką dedykowaną przez pary młode jest utwór „Cudownych rodziców mam” Urszuli Sipińskiej. Niektóre pary młode decydują się nawet same zaśpiewać ten kawałek. Piosenka jest wzruszająca choć coraz więcej nowożeńców rezygnuje z niej na rzecz innych kawałków. Zespoły weselne proponują np. utwór „Radość najpiękniejszych lat” Anny Jantar lub Walc dla rodziców grupy Bayer Full. Możecie też postawić na utwór po angielsku – np. I will always love you Whitney Houston czy What The World Needs Now Is Love Jackie DeShannon.
Podczas piosenki dedykowanej rodzicom najczęściej pani młoda tańczy ze swoim tatą, pan młody z mamą, a następnie pan młody z mamą pani młodej, a pani młoda z tatą pana młodego. Rodzice i nowożeńcy mogą też stworzyć małe kółko, a reszta gości większe koło wokół nich. Na końcu najlepiej zaśpiewać gromkie sto lat.