W poszukiwaniu odpowiedniego fotografa
Jeżeli jednak nie uda nam się zatrudnić fotografa z polecenia, to pierwszym etapem jest na ogół przeglądanie dokonań szeregu specjalistów w "sieci". Tam liczni usługodawcy prezentują swoje portfolia i wstępnie właśnie na tej podstawie powinniśmy wyłonić kilka potencjalnych celów.
Bezpośrednie spotkanie z fotografem
Jeżeli pozwala nam na to czas, to powinniśmy udać się na osobiste spotkanie z robiącym zdjęcia, by obejrzeć mieć osąd na szersze spektrum jego dokonań. Przyjrzyjmy się wtedy ujęciom z kościoła, czy są zawarte tam uczucia, ten pozornie nieuchwytny błysk miedzy dwojgiem ludzi. Popatrzmy też na różnorodność ujęć, kadrowanie i czy zdjęcia są odpowiednio doświetlone. Fotografie plenerowe też wiele mogą powiedzieć. Możemy się, np. przekonać o kreatywności i pomysłowości fachowca.
Umowa i jej szczegóły
Gdy ustalimy już, że właśnie ten a nie inny fotograf będzie uwieczniał nasze szczęście, powinniśmy omówić szczegóły umowy. Po pierwsze upewnijmy się czy dany fotograf gwarantuje zastępstwo w razie gdyby nie mógł z różnych powodów wypełnić umowy. Pytajmy też, co wchodzi w skład oferowanej usługi – ile zdjęć otrzymamy, w jakiej formie i jak długo trzeba na nie czekać. Dowiedzmy się też do której godziny wynajęty fachowiec będzie robił zdjęcia. Często się zdarza, ze tuż po oczepinach fotograf znika i nie rejestruje ciekawych chwil jakie maja miejsce po północy.
Wszystkie koszty usługi
Wracając do finansów – zapytajmy czy koszty dojazdów do domu weselnego, do domu panny młodej czy do kościoła są wliczone w cenę usługi. Często bowiem się zdarza że młode pary niespodziewanie muszą doliczyć kolejne pieniądze z tego właśnie tytułu. Na końcu negocjacji, jeżeli decydujemy się na sesję plenerową, należy powiedzieć o swoich preferencjach i zainteresowaniach, tak aby fotograf mógł znaleźć dla nas jakieś ciekawe tło zdjęć w "terenie". Ciekawych miejsc na wykonanie ciekawych ujęć nie brakuje w mazowieckim mieście Góra Kalwaria.
Duża liczba zabytków w mieście
Miasto to dysponuje wieloma zabytkami architektury, z których można uczynić interesujące tło naszej sesji. Spacerując po Górze Kalwarii warto obejrzeć dawne Kolegium Pijarów, ufundowane w 1675 r. przez biskupa Wierzbowskiego. W mieście tym zachował się fragment dawnej żydowskiej dzielnicy wraz z budynkiem tzw. „dworem” cadyka i przyległym do niego domem modlitwy. Przy kościele parafialnym w pobliskim Sobikowie urokiem kusi drewniana dzwonnica z XVIII w. Pięknym miejscem jest też dworek szlachecki w Brześcach.
Inne warte uwagi miejsca
Warto zwrócić uwagę a przylegające do ratusza parterowe hale targowe (jatki) odbudowane zostały po wojnie z kolumnowymi podcieniami z 1836 r. według projektu architekta Witkowskiego. Dawny Sąd Pokoju tzw. "pałac biskupi" to budynek z XVIII / XIX w, który też mógłby być ciekawym m miejscem na sesję ślubną. W sąsiednie wsi Linin znajduje się dobrze zachowany, drewniany wiatrak typu "koźlak" z 1854r. Przeniesiony tu został z Warszawy w 1917 r. To oryginalny, XIX – wieczny, ostatni tego typu młyn warszawski. Zakończył pracę po okupacji. Obecnie jest to największy "koźlak" w Polsce. W pobliskim Czersku warto udać się na ruiny Zamku Książąt Mazowieckich.
Autor: Paweł Hetnał