Niezbędne ślubne formalności
Zawiera się go w Urzędzie Stanu Cywilnego, w którym należy się stawić osobiście, w terminie 31 dni przed uroczystością ślubną, dlatego też warto odpowiednio wcześniej ustalić datę ślubu i przebieg całej uroczystości.
Wymagane dokumenty
Potrzebny jest odpis skróconego aktu urodzenia oraz dowodu osobistego. Osoby będące wdowcami powinny posiadać także odpis skróconego aktu zgonu współmałżonka. W przypadku rozwodników oraz kobiet pomiędzy szesnastym a osiemnastym rokiem życia, konieczne są także pisemne zapewnienie o nieistnieniu okoliczności wykluczających zawarcie małżeństwa oraz postanowienie sądu rodzinnego zezwalające na zawarcie małżeństwa. Należy także ponieść koszty w wysokości 80-ciu złotych w przypadku opłaty skarbowej, 15-stu złotych za skrócony odpis oraz 20-stu złotych za odpis zupełny.
Ślub konkordatowy
Jest on tzw. małżeństwem kanonicznym, który uznaje zarówno Kościół jak i polskie prawo, lecz obecnie nie wiąże się już z dwoma oddzielnymi ceremoniami. Można go zawrzeć w każdej innej parafii, ale w takiej sytuacji potrzebna jest zgoda proboszcza. Ilość formalności jest znacznie ograniczona, w przypadku kiedy ślub zawierany jest w parafii jednego z narzeczonych. Do dokumentów, niezbędnych do zawarcia ślubu konkordatowego, które należy złożyć w kancelarii parafialnej najpóźniej na trzy miesiące przed wyznaczonym terminem ślubu należą: dowód osobisty, świadectwo chrztu oraz świadectwo bierzmowania obydwojga narzeczonych pobrane z parafii, w których zostali ochrzczeni, a także 3 egzemplarze zaświadczenia z USC, dotyczącego braku okoliczności wykluczających zawarcie związku małżeńskiego. Zostanie wtedy sporządzony “protokół przedślubny”, a także formularz zapowiedzi, który trzeba dostarczyć do parafii, w której będzie się odbywać Wasza ceremonia, w przypadku przynależności narzeczonych do dwóch różnych parafii.
Inne konieczne zobowiązania
Nauki przedmałżeńskie, które musicie odbyć w tym czasie trwają od 2 do 4 tygodni. Zaświadczenie o ich ukończeniu, wraz z zaświadczeniem o odbyciu spotkań w poradni rodzinnej oraz odbyciu spowiedzi przez narzeczonych, należy dostarczyć do parafii tydzień przed ślubem. W dniu ślubu, w kancelarii podpisywany jest akt ślubu w obecności świadków. Koszty opłaty skarbowej i odpisów ślubu są takie same jak w przypadku ślubu cywilnego, lecz dodatkowo należy ponieść opłatę za podanie do ślubu konkordatowego, w wysokości 5 złotych oraz opłaty kościelne. Po zakończeniu uroczystości, w ciągu pięciu dni od daty zawarcia małżeństwa kościół przesyła dokumenty do USC, odpowiedzialnego za sporządzenie aktów ślubu, które Para młoda może odebrać po upływie 10-ciu dni od jego daty.
W Będzinie Urząd Stanu Cywilnego mieści się przy ulicy 11 Listopada 20 i przyjmuje w godzinach: Pon. – Pt.: 7-15:30 pod numerem tel.: 032 267 91 30.