Jakie formalności w USC?
Odpis ten nie jest konieczny w przypadku, gdy wymagany dokument znajduje się w tutejszym urzędzie. Osoby, które już wcześniej były zamężne muszą przedstawić dokumenty potwierdzające ustanie tego związku. Jest to odpis skrócony aktu małżeństwa z adnotacją o jego rozwiązaniu lub też wyrok sądu. Akt zgonu współmałżonka będzie natomiast potrzebny owdowiałym osobom. Kobiety, które nie są pełnoletnie, ukończyły jednak 16 lat do zawarcia związku małżeńskiego potrzebować będą prawomocne postanowienie sądu rodzinnego.
Brak przeciwwskazań do zawarcia małżeństwa
Narzeczeni przed kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego podpisują zaświadczenie o braku przeciwwskazań do zawarcia małżeństwa. Od momentu jego podpisania musi upłynąć co najmniej miesiąc do ustalonej daty ślubu. Okres ten może ulec skróceniu jeśli zachodzą ważne okoliczności jak np. ciąża czy pilny wyjazd. Przy dopełnianiu wszystkich formalności narzeczeni będą musieli zdecydować się na to jakie nazwisko będą nosić po ślubie. Za sporządzenie aktu małżeństwa urząd pobiera opłatę skarbową w wysokości 84 zł. Uiszczana jest ona w momencie podpisania zaświadczenia o braku okoliczności do zawarcia małżeństwa poprzez wpłatę na konto urzędu lub też w kasie.
Ślub cywilny w dowolnym USC
W przypadku ślubu cywilnego małżeństwo zawarte może być w dowolnym USC. W przypadku ślubu konkordatowego formalności dopełnia się w urzędzie odpowiednim dla miejsca zameldowania jednego z narzeczonych. W Grudziądzu Urząd Stanu Cywilnego znajduje się przy ulicy Mickiewicza 28/30. Formalności dopełnić można na parterze, w pokoju nr 5. Godziny urzędowania: poniedziałki, środy, czwartki i piątki - 7.30 do 15.30; wtorek – 8.00 – 16.00;