Fotografowie ślubni na Wasze wesele - fotograf-wesele.pl Fotografowie ślubni na Wasze wesele - fotograf-wesele.pl

Jak napisać przemówienie na wesele? Podpowiadamy

Dodano: 19-04-2019
Na zdjęciu gość weselny wygłasza przemówienie
Marzy Ci się wesele w wielkim stylu? Z poruszającą przemową, którą wygłosisz przed zaproszonymi osobami? Jeśli tak, to dowiedz się, jak napisać taką przemowę, by wypaść naprawdę świetnie!

Forma ta niegdyś głównie kojarzyła się z zagranicznymi filmami, teraz przemówienia podczas ślubów i wesel są coraz popularniejsze. Nie da się ukryć, że napisanie przemówienia dla jednych może być łatwiejsze, a dla innych naprawdę trudne. Tak samo, jak jego powiedzenie. Warto tym samym odpowiednio się przygotować zarówno do napisania przemówienia, jak i jego wygłoszenia.

Kto może wygłosić przemowę?

Właściwie każda osoba, jednak istotna jest kolejność. Tradycyjnie pierwszy przemowę powinien wygłosić ojciec Panny Młodej i podziękować gościom za przybycie oraz powitać nowego członka rodziny. Po ojcu Panny Młodej może wypowiedzieć się Pan Młody, który zazwyczaj wznosi toast za swoją żonę. Po tych osobach przemowę mogą wygłosić świadkowie, a także goście zgromadzeni na weselu.

Jak przemawiać?

Oczywiście weselny toast wznosi się na stojąco. Dobrą praktyką jest poczekanie, aż goście nieco odpoczną po ceremonii i zjedzą pierwszy posiłek. Można wygłosić mowę także po początkowych kieliszkach alkoholu, jednak zdecydowanie najlepiej zrobić to na początku wesela, kiedy wszyscy są jeszcze pełni energii i przede wszystkim trzeźwi.

Błogosławieństwo młodej pary

Ojciec Panny Młodej dziękuje gościom za przybycie, wita Pana Młodego, jak i jego bliskich w rodzinie i wznosi toast za młodą parę. Do swojej mowy może dodać także kilka rad od siebie dotyczących małżeństwa.

Pan Młody swoją przemowę zaczyna od podziękowania żonie i jej rodzicom, później dziękuje swojej rodzinie i gościom. Na kolejnym etapie przemowy może odpowiedzieć więcej o swojej żonie, ich związku, czy wspomnieć o tym, jak się poznali.

Jak wygląda przemowa świadka? Świadek w czasie przemowy dziękuje Panu Młodemu za wybór go na świadka, później czas na wesołą część przemowy o Panu Młodym — może to być kilka żartów dotyczących ich przyjaźni. Na sam koniec świadek wznosi toast za szczęście pary.

Jak napisać przemówienie?

Pisząc przemówienie warto mieć na uwadzę to, do kogo konkretnie kierujemy te słowa. Idealne przemówienie musi spodobać się gościom weselnym. Tym samym dobrze jest wpleść w nie kilka śmiesznych fragmentów, a jednocześnie zadbać o to, by taka mowa nie była przesadnie długa.

Przemówienie ma zainteresować zebranych na weselu, jednak nie może ich zanudzić. Dlatego powinny znaleźć się w nim tylko najważniejsze informacje – dokładnie to, co chcesz przekazać innym. Wszelkie dygresje lepiej zostawić na późniejsze swobodne rozmowy w czasie wesela.

Przemowa weselna na wesoło

Mowa weselna nie musi być bardzo ckliwa i wzruszająca. Coraz większą popularnością cieszą się przemowy, które łączą w sobie wątki romantyczne, jak i wesołe anegdoty o konkretnych osobach. To połączenie, które sprawia, że goście bardziej się skupiają na całości, a także żywo reagują na to, o czym mówi osoba przemawiająca.

Toast za pare młodą

Teksty przemówień weselnych

W Internecie znajduje się bez liku gotowych przemów weselnych, jednak czy warto je wykorzystywać?

Nic nie stoi na przeszkodzie, by niektórymi się zainspirować, jednak warto przelać w tę przemowę swoje emocje i uczucia. Tylko wtedy będzie niepowtarzalna i wyjdzie prosto z serca. A to przecież chodzi, niezależnie czy to będzie przemowa weselna na wesoło, czy mowa bardziej ckliwa i romantyczna.

To wyjątkowy moment na każdym weselu, dlatego dobrze odpowiednio się do niego przygotować.

Powrót do listy
Top