Rozruszajcie towarzystwo!
Nie chcecie, żeby Wasi goście na weselu nudzili się? Boicie się co zrobić, kiedy parkiet będzie świecił pustkami? Mamy kilka propozycji ciekawych zabaw, które powinny rozruszać towarzystwo. Pamiętajcie jednak żeby nie przesadzić z ich ilością, bo goście nie będą mieli kiedy tańczyć i jeść!
Poniżej zabawy, w których udział mogą wziąć właściwie wszyscy goście.
1. Pociąg.
Wodzirej (ktoś z orkiestry/DJ) zaprasza na środek wszystkich gości i prosi żeby stanęli w okręgu lub w szeregu. Na początku ustawiają się Państwo Młodzi, pozostali goście będą wagonikami doczepionymi do tej małżeńskiej lokomotywy. Zapewne nie wszyscy goście od razu przyłączą się do zabawy, dobrze więc żeby lokomotywa kluczyła między stolikami i zgarniała kolejne wagony. Zazwyczaj zabawa odbywa się do piosenki „Jedzie pociąg z daleka”. Jej urozmaicenie, to przystanki na trasie pociągu... Kiedy muzyka przestaje grać osoba prowadząca mówi do jakiego kraju dojechał pociąg i trzeba odtańczyć taniec narodowy z danego miejsca. Najpopularniejsze, to: Francja - kankan, Rosja – kazaczok, Wiedeń – walc, Madryt – corrida, Praga – poleczka, Warszawa – polonez.
2. Urodziny.
Zabawa śpiewana, mająca na celu rozruszać wszystkich gości. Wodzirej (orkiestra/DJ) rozpoczyna śpiewać: „Kto w styczniu urodzony jest ma wstać, ma wstać, ma wstać! Kieliszek swój do ręki wziąć i wypić, aż do dna! Jakżeś wypił to se nalej, a butelkę podaj dalej. (x2) Oczywiście w następnych zwrotkach zmienia się tylko miesiąc kolejno na luty, marzec, itd.
3. La Bado/ kaczuszki.
Wszyscy goście stają w okręgu (na przemian pan-pani) i łapią się za ręce, wtedy orkiestra zaczyna grać i wszyscy idą w kółko. Kiedy muzyka ucicha osoba prowadząca każe złapać się za łokcie i znów w kółeczko, potem za uszy, kolana, kostki, itd... Często orkiestra przygrywa do tej zabawy „La Bado” albo „Kaczuszki”.
4. Wózek.
Wodzirej/DJ ogłasza, że młodzi zbierają na wózek dla dziecka... Każdy kto chce się dołożyć musi wrzucić coś do koszyczka, a w zamian może zatańczyć z Panią lub Panem Młodym.
5. Worek.
Panie robią kółeczko w środku, panowie na zewnątrz. Pani Młoda puszcza w obieg swój bukiet / podwiązkę lub cokolwiek innego, Pan Młody krawat / muchę, ew. inny gadżet. Kiedy muzyka przestaje grać z bukietem i krawatem w dłoni zostają dwie osoby, muszą one podejść do przygotowanego wcześniej worka i nie patrząc do środka wyciągnąć z niego fant, który następnie ubierze, Co można wsadzić do worka? Właściwie wszystko, co da się ubrać, czyli: kalosze lub buty rybackie, płaszcz rybacki, wszelkie nakrycia głowy od słomkowych kapeluszy począwszy, przez cylindry i maski spidermana, na masce gazowej kończąc. Różowe skarpetki lub majtki, mogą to być zarówno męski stringi, jak i wielkie bawełniane reformy. W worku często znajdują się także fartuszki z nagim męskim lub kobiecym ciałem, pielucha dla dorosłych, biustonosz w największym dostępnym rozmiarze, królicze uszy (ewentualnie też ogon), śmieszne okulary, damskie rajstopy (w dużym rozmiarze, żeby każdy miał możliwość je ubrać – panowie nawet na spodnie), męskie kalesony, itd.
6. Podaj dalej (pocałunek).
Jak w tytule zabawy – podajemy dalej pocałunek. Zabawa może odbywać się w kółku lub nawet kiedy siedzimy przy stolikach. Pani Młoda całuje osobę po swojej prawej, Pan Młody po lewej (najczęściej świadkowie lub rodzice), oni kolejną i tak przez całą salę (okrąg). Czasem urozmaica się tą zabawę na zasadzie „kto pierwszy”. Czyli pocałunek wróci szybciej do Młodej, czy do Młodego.
7. Kotyliony.
Do tej zabawy mogą posłużyć wizytówki wskazujące miejsca przy stołach lub osobne karteczki z imionami i nazwiskami wszystkich gości. Pani Młoda zbiera karteczki od męskiej części gości, Pan Młody od żeńskiej. Ilość karteczek musi się zgadzać, więc dodaje się do jednego koszyka tyle pustych karteczek, żeby się zgadzało. Wtedy Para Młoda ponownie idzie do gości z koszyczkiem, ale tym razem każdy losuje jedną karteczkę (oczywiście panowie z koszyczka żeńskiego i na odwrót. Osobę, której nazwisko wylosujemy prosimy do tańca. Biała karteczka oznacza zaszczytny taniec z Panem lub Panią młodą.
Modyfikacją tej zabawy są kolorowe kotyliony, które nie generują takiego zamieszania, jak poprzednia wersja. Otóż to Państwo Młodzi przygotowując wizytówki na stoły przypisują każdej z nich jakiś kolor (np. 25% gości ma niebieskie wizytówki, kolejne 25% żółte, trzecia część gości czerwone, a ostatnia ćwiartka zielone). Kolorowe wizytówki można potem wykorzystać w dowolnym momencie wesela do różnych zabaw. Np. wodzirej może zapowiedzieć, że teraz niebieskie karteczki proszą do tańca najbliższe żółte albo że czerwone z zielonymi mają konkurs kto głośniej zaśpiewa Młodym „sto lat”, itd.
8. Kopciuszek.
Panowie wychodzą z sali, w tym czasie panie zdejmują pantofelki i ustawiają je w dowolny kształt węża jeden za drugim. Panowie wchodzą do sali i zabierają kolejne pantofle. Cała zabawa polega na odnalezieniu właścicielki buta i poproszeniu ją do tańca. Jeśli butów jest więcej, niż panów, to właścicielki pantofelków, które pozostały tańczą z Panem Młodym, jeśli bucików zabraknie, to panowie bez swojego kopciuszka tańczą z Panią Młodą.
Autor: Marta Polak
Pozostałe artykuły z serii "Zabawy weselne dla wszystkich gości":
Rozruszajcie towarzystwo! część I
Rozruszajcie towarzystwo! część II
Rozruszajcie towarzystwo! część III
Rozruszajcie towarzystwo! część IV
Rozruszajcie towarzystwo! część V