Po prawej mama, po lewej macocha
Jeżeli gości weselnych usadzimy przy stołach okrągłych warto byłoby żeby młoda para siedziała przy prostokątnym. Po pierwsze, aby jej stół wyraźnie się wyróżniał, po drugie trudno usadzić większą liczbę osób przy okrągłym stole tak, żeby nikt nie siedział tyłem do reszty gości i nie zasłaniał młodych.
Usadzanie gości - część I
Usadzanie gości - część III
Z szacunku do wieku
Przejdźmy do wzorców usadzania gości przy stole Państwa Młodych.
1. W centralnym miejscu zawsze siedzą „młodzi” – kobieta po prawej, mężczyzna po lewej stronie. Obok świeżo upieczonej mężatki zasiada tata, następnie mama, dziadek pani młodej i jego żona, potem drugi dziadek i druga babcia. W drugą stronę – obok pana młodego analogicznie. A co ze świadkami? No więc taki sposób usadzenia gości jest możliwy tylko w przypadku, kiedy świadkowie są osobami młodymi, naszymi znajomymi i można ich posadzić po prostu przy stoliku ze znajomymi.
2. Po prawicy panny młodej zasiada świadek, po lewej stronie pana młodego świadkowa. Obok niej ojciec weselny i matka i dalej dziadek nr 1, babcia nr 1, dziadek nr 2 i babcia nr 2
3. Podobnie jak w przykładzie drugim, ale obok świadka i świadkowej siadają ich małżonkowie/osoby towarzyszące, a dopiero później rodzice i dziadkowie.
Która babcia ważniejsza?
Zapewne od razu wielu osobom nasuwa się pytanie – która babcia jest pierwsza, a która druga? Tutaj decyduje wiek i zasada starszeństwa. Kolejne pytanie – co, jeśli matka lub ojciec weselny mają nowego współmałżonka? Sytuacja wtedy jest dość patowa. Bo zarówno układ: panna młoda – mama – tata – macocha – dziadek – itd. nie jest idealny, ani np. pan młody – mama – tata – świadkowa – macocha. W każdym przypadku ktoś może czuć się pominięty i delikatnie mówiąc – niekomfortowo.
W takich sytuacjach dobrym rozwiązaniem może być pozostawienie przy stole prezydialnym młodych ze świadkami, a pozostałych członków rodziny usadzić przy innym stole. To rozwiązanie nr. 4. Prawdę mówiąc ostatnimi czasy często proponują je sami rodzice (nawet ci nie rozwiedzenie), bowiem siedząc z młodymi są jak na świeczniku i nie mają z nikim kontaktu. Może więc lepiej posadzić ich w otoczeniu rodziny, czy przyjaciół, niż przy stole, który de facto będzie przeważnie świecił pustkami, bo młodzi będą większość czasu na parkiecie lub będą chodzić od stołu do stołu.
Rodzeństwo trzyma się razem
Wariant czwarty może zostać wtedy zmodyfikowany tak, że oprócz świadków z partnerami przy stole z „młodymi” siedzi rodzeństwo ze swoimi drugimi połówkami. Lub samo rodzeństwo z osobami towarzyszącymi, a świadkowie ze swoimi znajomymi.
Autor: Marta Polak